Rasti kroz rad na sebi

U gotovo svim sferama života, da bi bili uspješni, sretni i zadovoljni postoji jedan univerzalni savjet:

„Radi na sebi!“.

Što to uopće podrazumijeva? Tko danas u ovom užurbanom ritmu života ima vremena posvetiti se sebi i učiniti nešto dobro za sebe?

Nemam vremena…

I to je onaj skriveni problem unutar gorućeg problema zbog kojeg se u konačnici, onda kad iscrpimo svu energiju, obično javljamo za pomoć. Što smo radili, gdje smo bili prije?

Bili smo zauzeti….

….velikom količinom posla na radnom mjestu.

…učenjem i polaganjem ispita u datom roku.

…obavljanjem kućanskih poslova.

…promjenom karijere.

…planiranjem obroka, aktivnosti, dana za svoju djecu.

prilagođavanjem rasporeda kako bi se prilagodili svima u svojoj okolini.

Zauzeti smo ispunjavanjem uloge zaposlenika, studenta, partnera, supružnika, roditelja,

I zaboravimo na nas same, na ono što nas čini sretnim, opuštenim, mirnim, ono što nas čini autentičnim JA.

I ne, nije rješenje zanemariti te uloge. Nije rješenje odbaciti sve i reći: „Ja to više neću!“, iako si sigurno ponekad pomislio/la „Dosta mi je svega“ i „Više ne mogu.“

Rješenje je pronaći ono nešto u meni, nešto zbog čega znam da sam ja– JA . Ono nešto što se izgubilo u svim mojim ulogama u kojima želim dati najbolje od sebe, a ne mogu, ne uspijevam jer sam preplavljen/a, jer mi treba predah, pauza, trenutak za mene.

I ne, to ne znači da ja želim izići iz svoje uloge. To znači da želim biti dobro prvo za sebe, kako bi mogla biti dobro za sve ono što ja jesam.

Moje uloge me dodatno izgrađuju, kroz moje uloge dodatno rastem, učim, sazrijevam, ali kroz sve te uloge ja sam JA, i ja donosim ono nešto svoje – ono što mene čini posebnim.

Što onda rad na sebi podrazumijeva?

Kako bi mogao/la raditi na sebi potrebno je osvijestiti ono što trebaš, ono što želiš i ono što te čini sretnim. Potrebno je razumjeti da postojiš i izvan svojih uloga. Potrebno je djelovati u skladu s onim što ti treba da bi u konačnici postao/la najbolja verzija sebe.

  • Što je to što u ovom trenutku stvarno želiš?
  • Što je to što ti u ovom trenutku nedostaje?
  • Što je to što želiš raditi, ali nikako da kreneš?
  • Koji su tvoji interesi?
  • Što je ono što zanemaruješ iako u tom uživaš?
  • Što bih radio/la, kako bi živio/živjela da ništa u ovom trenutku ne moraš?

Neke stvari ne možemo kontrolirati, od nekih ne možemo jednostavno samo odustati; ali uvijekmožemo nešto uraditi, možemo ići naprijed; možemo mijenjati dio po dio; možemo se prisjetiti u čemu uživamo i za početak uvrstiti to u naš prenatrpani raspored. Možemo napraviti malo prostora, dobiti malo kontrole tako što ćemo zastati, okrenuti se i razmisliti što je to što već danas možemo promijeniti.

  • Možeš li promijeniti situaciju?
  • Možeš li otići iz situacije?
  • Ili možeš promijeniti stav prema onom što ne možeš kontrolirati?

Uvijek imamo opciju; uvijek možemo nešto uraditi

Gotovo na svakom početku procesa savjetovanja, bez obzira o kakvom problemu ili poteškoći se radi pitanje klijenta je uvijek isto: „Kako početi?“ „Odakle, što uraditi, kako to promijeniti?“ Ne postoji univerzalno rješenje i nema univerzalnog odgovora. Ali postoji nešto što predstavlja početak promjene. Ne volim davati univerzalne savjete, jer da je lako, svi bi ih bez problema mogli slijediti. Zato ovo nije savjet, ovo je ono tvoje još jedno „MORAM“ koji trebaš slijediti:

„Pronađi vrijeme za sebe!“

….15 minuta, pola sata, sat….

…za šetnju, tjelovježbu, čitanje knjige, za crtanje, pisanje…

Svaki dan!

I vidjet ćeš koliku promjenu ćeš osjetiti unutar sebe i unutar svih svojih uloga.